|
 |
7 клас- Хімія — природнича наука. Хімія в навколишньому світі.
- Короткі відомості з історії хімії.
- Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті. Основне обладнання кабінету хімії та лабораторний посуд.
- Початкові хімічні поняття: Речовини. Чисті речовини й суміші. Атоми, молекули, хімічні елементи, їхні назви й символи. Початкові уявлення про періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Атомна одиниця маси. Відносна атомна маса хімічних елементів.
- Хімічні формули речовин.
- Валентність хімічних елементів.
- Складання формул бінарних сполук за валентністю елементів.
- Масова частка елемента в речовині.
- Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.
8 клас- Найважливіші поняття хімії: атом, речовина, хімічна формула, валентність, масова частка.
- Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті. Основне обладнання хімічної лабораторії та операції з речовинами, правила техніки безпеки.
- Багатоманітність речовин. Метали й неметали. Прості та складні речовини.
- Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують. Хімічні рівняння.
- Оксиген. Кисень. Склад його молекули, фізичні властивості. Одержання кисню в лабораторії. Реакції розкладу. Поняття про каталізатори.
- Вода, склад и молекули, поширеність у природі, фізичні властивості. Вода — розчинник. Розчини.
- Короткі історичні відомості про спроби класифікації хімічних елементів. Поняття про лужні, інертні елементи, галогени. Періодичний закон Д. І. Менделєєва. Структура періодичної системи хімічних елементів. Значення періодичного закону.
- Будова атома. Склад атомних ядер (протони і нейтрони). Протонне число. Нуклонне число. Сучасне формулювання періодичного закону.
- Будова електронних оболонок атомів хімічних елементів № 1-20. Стан електронів у атомі. Електронні орбіталі. Енергетичні рівні та підрівні; їх заповнення електронами в атомах хімічних елементів № 1-20. Електронні та графічні електронні формули атомів хімічних елементів № 1-20. Поняття про радіус атома.
- Періодична система хімічних елементів з позиції теорії будови атома.
- Природа хімічного зв’язку. Електронегативність елементів. Ковалентний зв'язок, його утворення. Полярний і неполярний ковалентний зв’язок. Електронні формули молекул. Йони. Йонний зв’язок, його утворення.
- Кристалічні ґратки. Атомні, молекулярні та йонні кристали. Залежність фізичних властивостей речовин від типів кристалічних ґраток.
- Кількість речовини. Моль — одиниця кількості речовини. Стала Авогадро. Молярна маса.
- Закон Авогадро. Молярний об’єм газів. Відносна густина газів.
9 клас- Основні класи неорганічних сполук. Хімічні властивості оксидів, основ, кислот, солей.
- Хімічний зв'язок і будова речовин.
- Значення розчинів у природі та житті людини. Поняття про дисперсні системи, колоїдні та істинні розчини. Розчин і його компоненти. Поняття про кристалогідрати. Розчини насичені і ненасичені, концентровані і розбавлені.
- Роль води як розчинника в живій природі. Будова молекули води. Вода як полярний розчинник. Розчинність, її залежність від різних чинників.
- Масова частка розчиненої речовини. Приготування розчинів з певною масовою часткою розчиненої речовини.
- Електролітична дисоціація кислот, основ, солей у водних розчинах.
- Розчини кислот, лугів, солей у воді. Електроліти і неелектроліти.
- Дисоціація кислот, основ і солей у водних розчинах. Сильні і слабкі електроліти.
- Реакції обміну між розчинами електролітів. Іонні рівняння.
- Хімічні реакції. Класифікація хімічних реакцій. Реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну. Оборотні та необоротні реакції.
- Окисно-відновні реакції, їхнє значення. Процеси окиснення, відновлення, окисники, відновники. Складання рівнянь найпростіших окисно-відновних реакцій, добір коефіцієнтів.
- Тепловий ефект реакції. Екзотермічні та ендотермічні реакції. Термохімічні реакції.
- Швидкість хімічної реакції, залежність швидкості реакції від різних чинників.
- Спільні й відмінні ознаки органічних і неорганічних сполук. Особливості будови органічних речовин. Особливості будови атома Карбону в основному і збудженому станах.
- Метан — найпростіша органічна сполука. Його склад, електронна і структурна формули, тетраедрична будова молекули. Фізичні властивості, поширення у природі.
- Гомологічний ряд метану. Загальна формула парафінів. Молекулярні і структурні формули гомологів метану (С1 – С10), гомологічна різниця. Зигзагоподібна будова карбонового ланцюга. Моделі молекул. Значення моделювання в хімії .
- Хімічні властивості насичених вуглеводнів.
- Ненасичені вуглеводні. Етилен та ацетилен як представники ненасичених вуглеводнів. Склад молекул, електронні та структурні. формули, кратні зв’язки. Гомологи етену й ацетилену.
10 клас- Загальні поняття та закони хімії: атом, молекула, хімічні елементи, хімічні властивості неорганічних речовин
- Теорія будови органічних сполук. Залежність властивостей речовин від складу і хімічної будови молекул. Поняття про явище ізомерії та ізомери.
- Ковалентні карбон-карбонові зв’язки у молекулах органічних сполук: простий, подвійний, потрійний.
- Виведення молекулярної формули речовини за масовими частками елементів.
- Класифікація органічних сполук.
- Алкани. Загальна формула алканів, структурна ізомерія, систематична номенклатура. Методи одержання алканів, етену, етину, бензену. Застосування вуглеводнів. Хімічні властивості алканів. Методи одержання алканів, етену, етину, бензену.
- Алкени. Загальна та молекулярні формули алкенів, структурна ізомерія, систематична номенклатура. Хімічні властивості етену. Методи одержання етену.
- Алкіни. Загальна та молекулярні формули алкінів, структурна ізомерія, систематична номенклатура. Хімічні властивості етину. Методи одержання етину.
- Арени. Бензен: молекулярна і структурна формули, фізичні властивості. Хімічні властивості бензену. Методи одержання бензену.
- Виведення молекулярної формули речовини за загальною формулою гомологічного ряду та густиною або відносною густиною.
- Виведення молекулярної формули речовини за масою, об’ємом або кількістю речовини реагентів або продуктів реакції.
- Застосування вуглеводнів. Взаємозв’язки між гомологічними рядами вуглеводнів.
- Спирти. Поняття про характеристичну (функціональну) групу. Гідроксильна характеристична (функціональна) група. Насичені одноатомні спирти: загальна та структурні формули, ізомерія (пропанолів і бутанолів), систематична номенклатура. Водневий зв’язок, його вплив на фізичні властивості спиртів.
- Хімічні властивості насичених одноатомних спиртів. Одержання етанолу.
- Поняття про багатоатомні спирти на прикладі гліцеролу, його хімічні властивості.
- Обчислення за хімічними рівняннями кількості речовини, маси або об’єму за кількістю речовини, масою або об’ємом реагенту, що містить певну частку домішок.
11 клас- Періодичний закон і періодична система хімічних елементів. Електроні конфігурації атомів. Збуджений стан атома, Валентний стан атома. Можливі ступені окиснення неметалічних елементів 2 і 3 періодів.
- Хімічний зв'язок і будова речовини. Йонний, ковалентний, металічний, водневий хімічні зв’язки: спільні риси та відмінності.
- Хімічні реакції. Необоротні і оборотні хімічні процеси. Хімічна рівновага. Принцип Ле Шательє. Гідроліз солей. Поняття про гальванічний елемент як хімічне джерело електричного струму.
- Неорганічні речовини і їхні властивості Неметали. Загальна характеристика неметалів. Фізичні властивості. Алотропія. Алотропні модифікації речовин неметалічних елементів.
- Окисні та відновні властивості неметалів. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Оксиди неметалічних елементів, їх уміст в атмосфері. Кислоти.
- Вуглеводні. Насичені, ненасичені та ароматичні вуглеводні: їхній склад, будова, фізичні та хімічні властивості.
- Природний і супутній нафтовий гази, їх склад, використання.
- Продукти перегонки нафти. Застосування нафтопродуктів.
- Кам’яне вугілля, продукти його переробки.
- Спирти, їх класифікація, склад та будова. Фізичні та хімічні властивості спиртів.
- Альдегіди та карбонові кислоти. Оцтова кислота як представник карбонових кислот, її будова, властивості, застосування.
- Естери. Застосування естерів. Жири як естери, їх властивості. Значення жирів у життєдіяльності організмів.
|